TRAUMA A ZÁVISLOSŤ
Vyrovnať sa s traumou v mladom veku môže byť veľmi náročné. Mnohé deti nedostávajú potrebnú podporu a pomoc. Iné deti sa môžu zdráhať zdieľať udalosti, ktoré sa môžu vyskytnúť, ako je zanedbávanie rodičov alebo verbálne, fyzické alebo sexuálne zneužívanie. Prostredníctvom týchto ťažkých skúseností môže mať na jednotlivcov krutú daň. To je dôvod, prečo sa mnohí ľudia, ktorí prežili traumu, obracajú na látky ako na mechanizmus zvládania. No a tu prichádzajú na radu drogy a alkohol, ktoré ponúkajú spôsob, ako sa samoliečiť a vyrovnať sa s bolesťami z minulosti a súčasnosti. Existuje teda silná korelácia medzi traumou a rôznymi typmi závislosti.
Okrem riešenia problémov so zneužívaním návykových látok sa mnohí dospelí zaoberajú aj úzkosťou, depresiou a PTSD. Tieto symptómy sa potom zhoršujú poruchou zneužívania návykových látok. Celkovo to môže mať za následok veľa utrpenia a ťažkostí
ACE TEST – test traumatických životných skúsenotí z detstva môže byť prospešný v tom, že sa o sebe dozviete viac. Môžete vidieť správanie, reakcie, zvyky a vzorce správania, ktoré sa dajú ľahšie vysvetliť ako výsledok vašej minulosti. Skóre ACE je záznamom rôznych typov zneužívania, zanedbávania a iných charakteristických znakov podmienečného detstva. Podľa štúdie Adverse Childhood Experiences platí, že čím podmienečnejšie detstvo, tým vyššie je pravdepodobne vaše skóre a tým vyššie je riziko neskorších zdravotných problémov a predpoklad závislostí. Typy podmienečných a nepriaznivých životných skúseností. Pozrite sa koľko z dole uvedených podmienečných faktorov ste zažili aj vy?
Čo je trauma?
Trauma je emocionálna odpoveď na veľmi stresujúcu alebo bolestnú udalosť, ktorá môže zahŕňať fyzické, emocionálne alebo psychické zranenie. Trauma môže vzniknúť v dôsledku jednorazovej udalosti (napr. nehoda, útok, strata blízkej osoby) alebo ako dôsledok dlhodobého vystavenia stresujúcim okolnostiam (napr. zneužívanie, zanedbávanie, domáce násilie, vojnové konflikty).
Ako trauma ovplyvňuje mozog?
Traumatické zážitky môžu ovplyvniť fungovanie mozgu, najmä v oblastiach ako amygdala (centrum strachu), hipokampus (pamäť a učenie) a prefrontálny kortex (sebakontrola a rozhodovanie). Keď človek prežíva traumu, jeho telo sa dostáva do stavu „bojuj alebo uteč“, pričom zvýšená hladina stresových hormónov môže viesť k dlhodobým psychickým a fyzickým problémom.
Prepojenie medzi traumou a závislosťou
Ľudia, ktorí zažili traumu, sú vystavení vyššiemu riziku vzniku závislosti. Dôvodom je, že traumatické zážitky môžu vyvolať intenzívne emocionálne a fyzické nepohodlie, ktoré sa niektorí snažia zmierniť prostredníctvom látok ako alkohol, drogy alebo správania, ktoré poskytuje dočasnú úľavu (napr. hazardné hry, nadmerné jedenie, kompulzívne nakupovanie).
Závislosť môže slúžiť ako mechanizmus zvládania, ktorý krátkodobo potláča bolesť, úzkosť alebo depresiu. Dlhodobé užívanie psychoaktívnych látok však narúša mozgové mechanizmy regulácie emócií, čo môže viesť k cyklu závislosti.
Typy traumy a ich vplyv na závislosť
- Akútna trauma – vzniká po jednej intenzívnej udalosti (napr. vážna nehoda, znásilnenie) a môže viesť k posttraumatickej stresovej poruche (PTSD), čo zvyšuje riziko závislosti.
- Chronická trauma – dlhodobé vystavenie stresujúcim situáciám (napr. zneužívanie v detstve, domáce násilie) spôsobuje zmeny v mozgu, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť sebadeštruktívnych vzorcov správania.
- Komplexná trauma – kombinácia rôznych foriem traumy môže viesť k hlbokým problémom s emocionálnou reguláciou a silnejšiemu sklonu k závislosti.
Spôsoby zvládania traumy a prevencie závislosti
- Psychoterapia – Kognitívno-behaviorálna terapia (CBT), terapia zameraná na traumu (EMDR) alebo dialektická behaviorálna terapia (DBT) môžu pomôcť spracovať minulé traumy.
- Podpora sociálnych vzťahov – Silná sieť priateľov, rodiny alebo terapeutických skupín môže znížiť pocit izolácie a pomôcť pri zvládaní traumy.
- Zdravé stratégie zvládania – Relaxačné techniky (mindfulness, joga, dychové cvičenia), kreatívne vyjadrenie (umenie, hudba, písanie) alebo fyzická aktivita môžu pomôcť zvládať stres bez škodlivých návykov.
- Vyhýbanie sa spúšťačom – Identifikácia a vyhýbanie sa situáciám, ktoré môžu vyvolať relaps, je dôležitým krokom v procese zotavenia.
- Profesionálna pomoc pri závislosti – Ak sa závislosť už rozvinula, kombinácia medicínskej liečby, terapeutickej podpory a komunitných programov môže pomôcť v procese uzdravenia.
Trauma a závislosť sú úzko prepojené, pričom trauma môže zvýšiť riziko vzniku závislosti ako formy úniku pred psychickou bolesťou. Dôležité je uvedomiť si túto súvislosť a vyhľadávať zdravé spôsoby zvládania traumy. Liečba traumy je kľúčovým krokom k prevencii a zotaveniu zo závislosti, pričom podpora odborníkov a blízkych hrá v tomto procese zásadnú úlohu.
Reakcie na emocionálnu traumu sú niekedy nesprávne diagnostikované ako príznaky poruchy pozornosti s hyperaktivitou, pretože deti, ktoré sa stretávajú s nepriaznivými skúsenosťami, môžu byť impulzívne – vystupovať s hnevom alebo inými silnými emóciami.
Jedná vec, ktorá je chrakteristická pre tých, ktorí zažili traumu počas destva je ťažkosti s reguláciou emócií a správania a práve preto často práve tieto deti siahajú po iných prostriedkoch ako sa emočne regulovať. Pre mnohých jednotlivcov má trauma z detstva za následok depresiu a návyky na zneužívanie návykových látok. Ak sa snažíte prekonať tieto výzvy, tak prvým krokom je identifikovať nespracovanú alebo skrytú traumu z destva.
Vytvorili sme program Emocionálny detox, ktorý napomáha práve k identifkácii tých vaších emočných rán z destva ako aj k pochopeniu odkiaľ pochádzajú a aký majú vplyv na vašu prítomnosť a to čo sa deje alebo ako reagujete. Pretože, len ak pochopíte pôvod svojej emocionálnej bolesti, len vtedy budete vedieť a dokážete túto emocionálnu traum z detstva spracovať a tak sa stať emočne stabilným človekom.
PROGRAM EMOCIONÁLNY DETOX
UŽ DNES SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ PRACOVNÝ ZOŠIT
EMOCIONÁLNY DETOX: EMOCIONÁLNE SPÚŠŤAČE
PRIPRAVUJEME
TOXICKÉ DETSTVO TOXICKÉ VZŤAHY